news zespół twórczość fanklub forum
Wkrótce
Coming Soon
93 dni!
Newsy
Skocz Do
Co sądzisz o teledysku Deutschland? (max 3 odpowiedzi)
Musisz być zalogowany aby zagłosować.
Skomentuj na forum
Archiwum sond
Galeria

.:: Deutschland - komentarze ::.

Trzeba obiektywnie przyznać, że powrót Rammstein z pierwszym nowym materiałem od niespełna dekady spotkał się z olbrzymim odzewem medialnym na całym świecie. Kontrowersje narosłe wokół "Deutschland" uplasowały nawet zespół w pierwszej jedenastce światowych trendów na Twitterze.

W dzisiejszym newsie postaramy się skompilować komentarze mediów w Polsce, które wypowiedziały się w temacie nowego singla Rammstein. Jak zapewne się domyślacie również i u nas przetoczyła się fala nagłówków spod szyldu "skandal", jednak trzeba zauważyć, że dotyczyła ona głównie 30-sekundowej zapowiedzi klipu, w której Flake, Till, Paul i Oliver przebrani są za więźniów obozu koncentracyjnego. Media za Odrą uznały to za trywializację Holokaustu i pamięci o zbrodniach Trzeciej Rzeszy. Często przytaczane są słowa niemieckich oficjeli pojawiające się w niemieckich mediach: 

„Taka inscenizacja jako skazanych na śmierć więźniów obozu koncentracyjnego jest przekroczeniem czerwonej linii” – pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein dla dziennika "Bild"

"Rammstein wykorzystuje w celach rozrywkowych cierpienie i mord milionów ludzi, co jest lekkomyślne i obrzydliwe” – Charlotte Knobloch, ocalała z Holokaustu.

Członkowie Rammstein dostali nawet zaproszenie na zwiedzanie muzeum w Dachau od jego dyrektora, Karla Frellera.

Powyższe cytaty przywoływane są m.in przez Dziennik.pl, Fakt, Wprost, Rzeczpospolitą, Onet, TVN, Wirtualną Polskę, Galę czy Interię.

Trzeba jednak przyznać, że sam teledysk spotkał się u nas już z dużo przychylniejszym odbiorem, czego dowodem może być fakt, że tak odległe od siebie światopoglądowo tytuły jak Gazeta Wyborcza, naTemat i wPolityce określają wideoklip mianem ważnego i trudnego rozprawienia się Niemców z własną historią:

"Rammstein – niezależnie od motywacji, te mogę tylko przeczuwać – zaryzykował. Ściągnął na siebie gromy, rozpętał mniej lub bardziej kulturalne dyskusje, ale przypomniał o tej historii, którą nie każdy (nie tylko Niemiec) chce pamiętać. Nawet jeśli to chwyt tani i bezczelny, Rammstein może być tej siły cząstką drobną, co zawsze przychodów chce, a przypadkiem sprawia dobro. To trawestacja Goethego. Też Niemca." - Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza

"Muzycy nie przepraszają w nim za decyzje swoich dziadków, bo nie mieli na nie wpływu. Mają za to świadomość swojej historii i przypominają o niej, by już nigdy takie zbrodnie się nie powtórzyły. Boli ich okropna przeszłość, ale kochają swój kraj." - Bartosz Godziński, naTemat

"Sztuka ma prowokować. „Deutschland” prowokuje, ale nie tylko, jest to utwór od którego mogłyby zaczynać się lekcje historii w niemieckich szkołach . Tak, to jest bez wątpienia historyczny wkład grupy „Rammstein” w twórczości estradowej, rockowe dzieło, które zmusza do myślenia. Dynamiczny, świetnie zrealizowany film, niekiedy brutalny, który przyciąga uwagę i uczy krytycznego spojrzenia na przeszłość własnego narodu. Więc, dziękuję ci „Ramstein”…" - Piotr Cywiński, wPolityce

Tyle najważniejsze polskie portale. Dodać należy, że wielowarstwowa i przepełniona symbolami fabuła teledysku "Deutschland" doczekała się interpretacji jednego z profesorów z Oxfordu (powiązane), a także analizy w opiniotwórczym Bloombergu (także powiązane).

Co również warto przytoczyć - nawet fani Rammstein z Izraela bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat wideoklipu - podoba im się m.in. dbałość o szczegóły przy odtwarzaniu scen z Drugiej Wojny Światowej, co jest zasługą udziału polskich grup rekonstrukcyjnych, o których napiszemy już niebawem.

Na sam koniec dzisiejszego wpisu komentarz na temat samej muzyki. Otóż sporo osób dostrzegło podobieństwo użytej w "Deutschland" melodii syntezatora do tej z utworu "Our Darkness" autorstwa Anne Clark i Davida Harrowa z 1984 roku (również w powiązanych). Artystka odniosła się do tego ironicznie:

"Miło słyszeć, że Rammstein tak bardzo zainspirował się naszym małym numerem! :) Kto mówi cokolwiek o plagiecie?!"

Jak się okazało, fani Anne nie wyłapali ironii i dziś artystka dodała:

"Nigdy nie twierdziłam, że Rammstein dopuścił sie plagiatu "Our Darkness". Nigdy nie słyszałam piosenki dopóki nie zostałam zalana e-mailami i wiadomościami prywatnymi od osób twierdzących, że Rammstein "wykorzystało" intro "Our Darkness" w "Deutschland". Mój komentarz napisany został w dobrym humorze - ale w dzisiejszych, poważnych czasach zapominam, że poczucie humoru nie jest już ludzką cechą. Gdybyśmy z Davidem Harrowem mieli pozywać o plagiat każdą piosenkę zaczynającą się syntezatorowym intro, nie zrobilibyśmy nic innego przez ostatnie 36 lat!"

Tyle komentarze, natomiast już niebawem pokażemy Wam kilka ekskluzywnych materiałów oraz jak zawsze ujawnimy informacje na temat nadchodzacych wydawnictw Rammstein.

.:: 03.04.2019 01:42:47 by Cohonez ::.
.:: Komentarze ::.
Ogłoszenia

» Mapa fanów Rammstein

Logowanie
Login:
Hasło:

+ Zarejestruj się

+ Zapomniałem hasła

Online
Na stronie: 58
Zalogowani: 2