news zespół twórczość fanklub forum
Wkrótce
Coming Soon
65 dni!
Newsy
Skocz Do
Co sądzisz o nowej płycie Rammstein? (max 3 odpowiedzi)
Musisz być zalogowany aby zagłosować.
Skomentuj na forum
Archiwum sond
Galeria

.:: Prasa, radio, telewizja by pariser

(01.1970)

Dekadę od Liebe Ist Für Alle Da, w końcu doczekamy się nowego albumu Rammstein w tym roku. Ale czy warto na niego czekać?

To wiosną 2017 roku po raz pierwszy byliśmy naprawdę podekscytowani tym, że nowy album Rammstein ujrzy światło dzienne.

Gdy niemieccy metalowi tytani przewodzili premierze szalonego filmu koncertowego Jonasa Åkerlunda "Rammstein: Paris", zdradzili parę kuszących wskazówek na temat powstawania długo oczekiwanego następcy LIFAD.

Gitarzysta Richard Z. Krupse przyznał, że był trochę nieufny, aby powrócić do komponowania ze swoimi kolegami z zespołu, podczas gdy Paul Landers zasugerował, że sekstet poczuł atmosferę, ostatnio obecną podczas prac nad debiutancką płytą Herzeleid, ponad 20 lat temu.

Nadchodzi rok 2019, Rammstein wydaje się sygnalizować, że kolejny rozdział w ich karierze jest oficjalnie rozpoczęty. Dwa wybuchowe koncerty w Meksyku prowadzą do letnich koncertów stadionowych. Co ważniejsze, 2019 będzie rzeczywiście rokiem, w którym usłyszymy nową muzykę Rammstein - i uważamy, że nadejdzie ona tego lata, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Taki ma być Rammstein.

"To co w końcu wyjdzie jest zawsze tajemnicą, nawet dla nas - śmieje się Richard mówiąc o kształcie siódmego studyjnego albumu Rammstein, który w końcu zaczął nabierać kształtów po kilkukrotnych spotkaniach w ogrodzie perkusisty Christopha Schneidera parę lat temu. Skorzystanie z usług Olsena Involtiniego, który pracował przy płytach Emigrate Richarda, pomogło w szybkim rozpoczęciu prac nad albumem, a także zafundował Rammstein nowe spojrzenie na industrialno-metalowe uderzenie. "Wejście Olsena w świat Rammstein było naprawdę interesujące, ponieważ zmienił energię" - zauważa Richard. "Wszyscy byli bardziej skoncentrowani. To było naprawdę niesamowite doświadczenie. Byłem naprawdę zaskoczony, że wszyscy odnosili się do siebie z szacunkiem, i że każdy mógł powiedzieć, co ma do powiedzenia - nie było wstrzymywania się, chowania urazy czy nieprzyjemności."

Każdy, kto poświęci Rammstein więcej niż dwie sekundy, będzie wiedział, że muzycy są tak konserwatywni muzycznie, jak politycznie, a na nowej płycie dużą uwagę poświęcono eksperymentom.

"Tym razem próbowaliśmy wielu różnych rzeczy" - zauważa Richard, wciąż nie chcąc zbytnio zagłębiać się w szczegóły. "Czasem wydawało nam się 'To może być ciekawa piosenka, chociaż może nie jest to typowy utwór Rammstein'. W muzyce istnieją tysiące możlwości, i czasami trudno powiedzieć, które są właściwie lub niewłaściwe. Jest to o wiele więcej warte niż nasze własne ego."

"Pierwsza faza polegała na powrocie do atmosfery tworzenia razem muzyki oraz odzyskaniu chemii w zespole, ponownego zbliżenia się do siebie," dodaje Paul. "Ponieważ zespół nie nie jest objęty zobowiązaniami co do wydawania albumów w określonych odstępach czasu, był to bardziej dobrowolny proces - podążanie za losem, a nie próby określenia go. Wygląda to naprawdę dobrze!"

Po próbach w domowym studiu Christopha, zespół zabrał się do prawdziwych prac nad płytą, a oprócz ogłoszenia wspomnianych dat w Meksyku i europejskiej trasy w 2019, byli w dużej mierze cicho. W listopadzie Richard ostatecznie potwierdził, że album będzie miksowany w Los Angeles w ciagu następnych tygodni, co oznacza, że pod każdym względem osiąga ostateczną formę. I sądząc po komentarzach zespołu, wygląda na to, że możemy dostać kawałki Rammstein, których szybko nie pozbędziemy się z głowy.

"Zabraliśmy się za pomysły sprzed pięciu czy sześciu lat i od tego się zaczęło" - zdradza Richard. Rozmawialiśmy o harmoniach, o tym, jak konkretne rodzaje melodii mogą zmieniać rzeczy. Rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy na początku, ale teraz mają dla nas większe znaczenie. Bardziej interesuje mnie jako muzyka to, aby zobaczyć jak wokale wpasowują się w utwór, i która melodia do tego pasuje."

Każdy nowy cykl trasy koncertowej Rammstein przynosi większe oczekiwania na fantastyczne i wręcz szokujące show. Czy po 10 latach od "penisowej armatki" można jeszcze czymś zaskoczyć?

"Nie myślimy o tym w takich kategoriach" - odpowiada Paul. "Sposób, w jaki o tym myślimy wygląd tak: co chcielibyśmy zobaczyć, gdybyśmy oglądali koncert? Jak chcielibyśmy, aby koncert się rozpoczął, jak byśmy chcieli aby wyglądał jego środek i jak chcemy aby się kończył? Tak myślimy o tym, co robimy."

Ale na pewno wymaga to solidnej burzy mózgów aby ulepszyć show, które przekracza oczekiwania na każdym kroku? Jak podchodzicie do tego?

"To dobre pytanie" - odpowiada z namysłem Paul. "Kiedy zaczynamy robić nowe show, zaczynamy od zera i zanim się zorientujemy, po półtora roku sami jesteśmy zaskoczeni! 'Jak na to wszystko wpadliśmy? Skąd się wzięły te wszystkie pomysły?' To magiczny proces. Zawsze jesteśmy zaskoczeni tym, co wymyśliliśmy."

W ciągu roku, pojawią się nowe albumy takich gwiazd jak Slipknot, Tool i Babymetal, a także kolejne pokolenie które będzie robiło swoją muzykę, która bez wątpienia zaprowadzi scenę rockowo-metalową w nowe, nieznane dotąd kierunki, nigdy nie było większej presji na Rammstein, którzy muszą wydać coś, co będzie pasować do ich dziedzictwa. Czy oni są gotowi na podjęcie tego wyzwania? "Jedyna presja, jaką mamy, pochodzi od nas", odpowiada pewnie Richard. "To wystarczy. Jeśli to będzie gówno, to po prostu go nie wydamy!" Nie możesz się z tym, kłócić, prawda?

Autor: Merlin Alderslade, Eleanor Goodman

Źródło: Metal Hammer UK 01 2019

Tłumaczenie: Leon

load
Ogłoszenia

» Mapa fanów Rammstein

Logowanie
Login:
Hasło:

+ Zarejestruj się

+ Zapomniałem hasła

Skocz Do
Online
Na stronie: 46
Zalogowani: 3