news zespół twórczość fanklub forum
Wkrótce
Coming Soon
254 dni!
Newsy
Skocz Do
Jakie naleśniki najbardziej Ci smakują?
Musisz być zalogowany aby zagłosować.
Skomentuj na forum
Archiwum sond
Galeria

.:: Prasa, radio, telewizja by pariser

(10.06.2016)

Założyciel niemieckiej grupy rozmawia z La Tercera o wrześniowym powrocie do Chile przy okazji występu na festiwalu Rockout.

La Tercera: Tym, którzy byli na stadionie Bicentenario de La Florida 25 września 2010 pozostało wspomnienie jednego z największych koncertów, jakie miały miejsce w kraju. Tamtej nocy Rammstein debiutowali przed 20 tysiącami miejscowych fanatyków ze swoim naprawdę głośnym show, pełnym pirotechniki, a nawet miotaczem ognia obsługiwanym przez wokalistę, Tilla Lindemanna. Richardowi Kruspe z kolei pozostały w pamięci z tamtej wizyty ulice i domy Santiago, które, jak mówi, przeniosły go z powrotem w czasy młodości we Wschodnich Niemczech z czasów Zimnej Wojny.

Richard: Może to brzmieć bardzo dziwnie, ale były pewne rzeczy w Chile, które przypominały mi NRD, w pozytywnym sensie. Nie potrafię tego dobrze wytłumaczyć, ale poczułem się, jakbym wrócił do domu", opowiada muzyk znajdujący się akurat w Berlinie, skąd donosi o bardzo słonecznym dniu, "kiedy wszyscy są zadowoleni, bo to obecnie nieczęste. 

Podobnie jak w niemieckiej stolicy, rozwiane zostały chmury na horyzoncie Rammstein. Po trzech latach przerwy sekstet wrócił na scenę w zeszłym tygodniu, z czterema występami w Europie, w czasie których zaprezentował nawet nowy materiał. To wszystko w ramach światowej trasy koncertowej, która sprowadzi ich z powrotem do Santiago już 3 września jako jedną z gwiazd festiwalu Rockout na stadionie Santa Laura. Czy była dla Was korzystana ta trzyletnia przerwa poświęcona innym projektom?

Dla mnie formuła jest bardzo jasna: wszystko, co uszczęśliwia mnie, uszczęśliwia zespół. Ja popieram ideę rozwijania przez innych własnych projektów i tworzenia dalej muzyki, mocno w to wierzę. Niektórzy tego potrzebują, inni nie. W moim przypadku było to potrzebne, ponieważ miałem tyle do wyrażenia, że zaburzało to równowagę w zespole.

Minęło siedem lat od ostatniego studyjnego albumu Rammstein. Macie w planach wypuścić nowy materiał w najbliższym czasie?

Kiedy z powrotem się spotkaliśmy w zeszłym roku, jedyną regułą, jaką sobie narzuciliśmy był brak reguł. Chcieliśmy zobaczyć, co się stanie i wyszło kilka rzeczy, ale bez tej presji szkodzącej kreatywności. Tak naprawdę byłem sceptyczny w kwestii ponownego spotkania, ale zostałem zaskoczony, lubię tę dynamikę grupy. Jesteśmy w momencie, w którym już nie stosujemy zasad przemysłu, tej logiki "wydać album-jechać w trasę-wydać kolejny album". I oby tak zostało.

Niedawno pojawiła się informacja o Waszym pozwie, który złożyliscie przeciw niemieckiemu rządowi w związku z cenzurą ostatniego albumu zaklasyfikowanego jako "niemoralny". Na jakim etapie jest proces?

Pozew tak naprawdę ma kilku lat, ale dopiero niedawno sprawa wyszła na światło dzienne, chociaż nie ma jeszcze werdyktu. Idea, która nam przyświecała to nic innego jak danie przykładu, w pewien sposób stworzenie precedensu, który nie ma związku z pieniędzmi, ale z prawami, z wolnością artystów, aby mogli mówić o pewnych tematach. To coś, czemu żaden rząd nie powinien się sprzeciwiać.

W tym sensie uważacie się za jeden z ostatnich rockowych zespołów, które jeszcze próbują prowokować i poruszać odbiorców?

To jest coś, co wychodzi nam naturalnie, nie narzucamy sobie tego. Dużo osób myśli, że skoro jesteśmy Niemcami, wszystko mamy zaplanowane, ale w rzeczywistości staramy się tego nie robić. Za to myślę, że jesteśmy jednym z ostatnich rockowych zespołów, które usiłują dotrzeć do dużej publiczności. W obecnych czasach ludzie nie słuchają jednej grupy, ale dwudziestu, bo muzyka jest bardzo tania i do wszystkiego jest dostęp. Dlatego właśnie wiemy, że za każdym razem, gdy pokazujemy coś nowego, musimy być lepsi niż ostatnio i to nie jest takie proste.

Autor: Andrés del Real

Źródło: La Tercera

Tłumaczenie: Gosia "Gosieq" Drajewicz

load
Ogłoszenia

» Mapa fanów Rammstein

Logowanie
Login:
Hasło:

+ Zarejestruj się

+ Zapomniałem hasła

Skocz Do
Online
Na stronie: 44
Zalogowani: 4