news zespół twórczość fanklub forum
Wkrótce
Coming Soon
122 dni!
Newsy
Skocz Do
Jonas Åkerlund reżyserem nowego klipu R+. Co Ty na to?
Musisz być zalogowany aby zagłosować.
Skomentuj na forum
Archiwum sond
Galeria

.:: Muzyka by Vater

Brzmienie Rammstein

Na pewno wielu z Was zastanawia się, jaki typ muzyki gra Rammstein. Jak zapewne się domyślacie nie jest to łatwe pytanie, bowiem twórczość zespołu naprawdę trudno zakwalifikować. Można śmiało powiedzieć, że szufladkowanie Rammstein nie ma żadnego sensu, bo jest to muzyka, którą można określić tylko mianem "Rammsteinowa". Bardzo specyficzny dźwięk, toporne, mechanicznie powtarzające się riffy gitarowe połączone z rytmiczną, często marszową perkusją i charakterystycznymi klawiszami, których głównym zadaniem jest dodawanie patosu do surowego tła. Kolejna sprawa to wokal w wykonaniu Tilla Lindemann'a. Ten głos jest po prostu nie do podrobienia. Charakterystyczny niski, głęboki z wyraźnym twardym akcentowaniem wybranych słów. Nieodłączne wibrujące "r" oraz ostre końcówki wyrazów są niemal sztandarowym elementem piosenek zespołu. Teksty są tylko po niemiecku, bowiem zespół podkreśla, że jedynie ich ojczysty język pasuje do tak szorstkiej muzyki. Utwory Rammstein mają bardzo specyficzną budowę. Cechuje się ona śpiewaną deklamacją zwrotek i refrenami przypominającymi hymny. Wszystko okraszone ciężkimi, potężnymi gitarami - w efekcie otrzymujemy taki metal do tańczenia, słusznie określony przez sam zespół jako Tanzmetal. Niewątpliwie na miano to złożyła się melodyjność piosenek i łatwość, z jaką wpadają w ucho. Często wystarczy raz usłyszeć utwór, aby młócił nam długo w głowie. To niewątpliwy atut. Zresztą konstrukcja muzyczna sprzyja takiemu stanowi rzeczy: rytmiczne zwrotki z wyraźną perkusją, basem i klawiszami przeplatane refrenami, które najczęściej otwiera ściana gitar i wypełnia mnogość dźwięków. Ich podniosłość jest tu jednym z najbardziej spektakularnych elementów. Przywodzi na myśl utwory Wagnera - osiemnastowiecznego, niemieckiego kompozytora, którego dzieła zasłynęły podczas II Wojny Światowej. Zresztą Rammstein nie ukrywa, że inspirują się jego dokonaniami. Ktoś kiedyś powiedział, że prawie każdy utwór grupy mógłby być odśpiewany w antycznych czasach jako pieśń bitewna i nie chodzi tu w żadnym wypadku o treść piosenek, ale właśnie o ich patetyczny wydźwięk. To stwarza bardzo charakterystyczny klimat. Niski, ciężki, miejscami mroczny i ponury, czasem brzmiący jak komendy wojskowe lub nawet utwory sakralne. Po prostu Rammstein.

Oryginalność Rammstein

Druga istotna sprawa to zarzuty, jakoby muzyka sześciu Niemców była kopią i naśladownictwem innych kapel. Oskarżenia padają głównie na powielanie Ministry, Oomph! i Laibach. Wytłumaczmy, zatem jasno - żadne z tych zespołów nie brzmi nawet podobnie do Rammstein. Jedyne, czego można się doszukać to pojedyncze cechy, które charakteryzują wszystkie te zespoły, a których elementy również znajdują się u naszych chłopców. Chodzi tu głównie o niski wokal, jaki jest w Laibach, industrialne riffy Ministry czy po prostu niemieckość Oomph!. Żaden z tych szczegółów nie jest jednak skopiowany, a jeśli ktoś tak uważa to znaczy, że po prostu nie zna twórczości zespołów. Rammstein zawsze zaznaczał, że lubią wyżej wymienione grupy i często stanowiły one dla nich inspiracje, jednak od inspiracji do naśladownictwa jest daleka droga. Dodajmy zresztą, że zarówno Ministry, jak i Laibach i Oomph! dziś sami deklarują szacunek dla Rammstein, a efektem tego są chociażby covery przez nie wykonywane. Obecnie rynek muzyczny serwuje nam bardzo porządne kapele, które powstały z inspiracji Rammstein, takie jak Megaherz, Stahlhammer czy Eisbrecher, jednak żadna z nich nie przypomina oryginału - tego po prostu nie da a się podrobić i jest to absolutny dowód na oryginalność zespołu.

Gatunek Rammstein 

Kolejną sprawą dotyczącą muzyki jest jej gatunek. Jak wspomniałem na początku, nie da się jej kwalifikować. Rammstein nie gra absolutnie metalu, gotyku ani industrialu, ale są w ich muzyce elementy tych trzech gatunków. Na tą mieszankę nakłada się spora dawka elektroniki, symfonii lub ostatnio nawet folku. Zespół lubi eksperymentować, ale co ciekawe nigdy nie traci swojego oryginalnego charakteru. Jeszcze na początku działalności Rammstein, chłopcy stwierdzili, że chcą robić muzykę, jakiej nie ma. Żeby była mocna, adekwatna do rzeczywistości, ale nadawała się do wyrażania uczuć, które w nich były. Kiedy stwierdzili że punk, metal ani tradycyjny rock nie są dla nich postanowili zrobić muzykę, brzmiąca jak praca potężnych maszyn i nadać tym maszynom dusze. Tak narodził się jednozespołowy nurt muzyczny Rammstein, który przybiera coraz to nowe oblicza i trwa do dziś. Sami określili się żartobliwie mianem pierwszego, prawdziwego boysbandu, bowiem w tym zespole nie ma lidera - każdy instrument i wokal ma taką samą wagę i rolę. Oświadczyli wówczas, iż band będzie istniał, póki wszyscy jego członkowie będą chcieli w nim grać. Zmiana składu nie wchodzi w rachubę. Tym sposobem zespół wciąż funkcjonuje w pierwotnym składzie. Wokalista podsumowując dotychczasową działalność grupy, stwierdził, że grają "koniak-metal" - im starszy tym bardziej wykwintny. Coś w tym jest, ale mimo wyraźnej tendencji "uambitniania" swojej muzyki, od pierwszych dźwięków słychać, że mamy do czynienia z Rammstein. Zresztą sami podkreślają, że co by nie grali to i tak zabrzmi Rammstein'owo, bo wszystko to jest już w nich samych.

Teksty Rammstein

Sprawa tekstów Rammstein zawsze budziła kontrowersje. Problem w tym, że nie ze względu na swoją treść a ze względu na brak jej zrozumienia. Teksty praktycznie wszystkich piosenek są autorstwa Tilla Lindemanna, który oprócz zdolności wokalnych wykazał nieprawdopodobny talent poetycki. Jego wiersze były publikowane w niemieckiej prasie kulturalnej, a także w osobistym tomiku "Messer". Jednym zdaniem - utwory Rammstein to nic innego jak śpiewana w agresywny sposób poezja. To, co słyszymy w treściach piosenek jest najczęściej obrazem nas samych. To rzeczy, które są w każdym człowieku, ale je z siebie wypieramy, bo albo zdradzają prawdzie oblicze albo budzą paniczny strach. Mowa oczywiście o uczuciach. Uczucia są wyższego i niższego rzędu, a najwyższym z nich jest miłość i właśnie ona otrzymała najważniejszą pozycję w tematyce utworów zespołu. Nie jest to miłość łatwa i sielankowa - to miłość, która obezwładnia i panuje nad człowiekiem. Wyzwala inne, znacznie prymitywniejsze uczucia, które budzą w ludziach pierwotne instynkty. Odkrywają zamaskowane archetypy, popędy i lęki. Nie brak tu perwersji i bólu. Specyficzna filozofia tekstów udowadnia, jak mało wiemy o sobie i o tym, z czym się rodzimy. Po prostu, gdy cierpimy budzą się w nas skrywane przed światem pragnienia i żądze. Jednak nie wszystko jest takie straszne. W wielu piosenkach Rammstein znajdziemy nutkę romantyzmu, tęsknoty czy po prostu fascynacji. Częsty element to groteska opisywanych historii. Dramatyzm i surrealizm to jedna z ich najistotniejszych cech. Treści zawsze charakteryzują się ogromem symboli i porównań, dzięki którym można je interpretować na wiele sposobów. Zespół w swoich utworach darował sobie potępianie polityki, religii czy Boga, jak to bywa w podobnych im grupach. Rammstein śpiewa o tym, co jest głęboko w człowieku i o tym, co się dzieje, gdy to coś wydostaje się na zewnątrz.

Ogłoszenia

» Mapa fanów Rammstein

Logowanie
Login:
Hasło:

+ Zarejestruj się

+ Zapomniałem hasła

Skocz Do
Online
Na stronie: 39
Zalogowani: 0