news zespół twórczość fanklub forum
Ogłoszenia

» Mapa fanów Rammstein

Logowanie
Online
Na stronie: 63
Zalogowani: 0

.:: Sylwetki by praca zbiorowa

                                                                     Richard Kruspe

Richard Z. Kruspe

Data urodzenia: 24.06.1967 r. w Wittenberge, Niemcy

Biografia: Jego prawdziwe imię to Sven, zapisywane później jako "Zven". Czasami można też natknąć się na jego ksywkę -  "Scholle". Urodził się miejscowości Wittenberge w Brandenburgii (kiedyś tereny Niemieckiej Republiki Demokratycznej). Ma dwie siostry i starszego brata, Gordona. Kiedy był małym dzieckiem jego matka rozwiodła się z ojcem i jakiś czas później związała się z innym mężczyzną. Cała rodzina przeniosła się później na wieś - do Weisen. Przyszły muzyk nie dogadywał się z ojczymem, przez co na przykład uciekał z domu i nocował na ławkach w parku. Później jednak jego młodzieńczy bunt sprawił, że zaczął uprawiać zapasy, a ostatecznie zainteresował się grą na gitarze.

Pierwszym instrumentem Richarda była gitara jazzowa. Podobno dzięki zagraniu na niej utworu "Doctor, Doctor Please" z repertuaru zespołu UFO zrobił duże wrażenie na osobach z konserwatorium i mógł dalej szkolić się w tym kierunku.

W późniejszym okresie gitarzysta zamieszkał w Schwerinie, a później przeprowadził do Berlina, gdzie poznał Tilla Lindemanna. Jak sam później stwierdził - "To on pokazał mi mroczną stronę życia". W tym czasie też Richard zaczął udzielać się w zespołach First Arsch i Das Elegante Chaos w roli gitarzysty. 10 października 1988 przyszły gitarzysta przez przypadek trafił na anty-NRDowską demonstrację i został otoczony przez policję, która wzięła go za uczestnika protestu. Został aresztowany na trzy dni - w tym czasie kazano mu na przykład przez sześć godzin stać przed ścianą i bito za każdy ruch. Próbowano też zwerbować go do współpracy z NRDowskim aparatem bezpieczeństwa (Stasi), ale Richardowi udało się wyjść z tego obronną ręką. Kiedy opuścił areszt rozpowiadał każdemu, że służby próbowały go zwerbować, przez co ostatecznie przedstawiciele Stasi uznali, że taki informator na nic im się nie przyda i "zrezygnowali" z Richarda. Ten z kolei na tyle znienawidził NRD, że po pewnym czasie uciekł przez Węgry na Zachód.

Po upadku Muru Berlińskiego Richard wrócił do stolicy zjednoczonych już Niemiec. W latach 1991-1993 zaczął grać na gitarze w formacjach Orgasm Death Gimmick oraz Die Firma. W 1993 postanowił założyć własny zespół. Skontaktował się z Tillem, o którym wiedział, że lubi śpiewać podczas pracy. Nagrał go z ukrycia i ostatecznie przekonał do objęcia roli wokalisty w nowym zespole i de facto tak rozpoczęła się jego przygoda z Rammstein.

W 1999 Richard roku ożenił się z aktorką erotyczną, Caron Bernstein. Sam skomponował piosenki na ceremonię ślubną. Do 2005 roku Richard nosił nazwisko Kruspe-Bernstein, później wrócił do oryginalnego, kiedy para rozwiodła się.

Po wydaniu płyty "Mutter" muzyk zaczął tworzyć projekt poboczny względem Rammstein - początkowo z Tillem, jednak wobec dezaprobaty reszty zespołu muzyk postanowił stworzyć coś samodzielnie. Tak powstał Emigrate.

Poza powyższym Richarda można usłyszeć na gościnnych występach u zespołów Apocalyptica ("Helden"), Hotei ("Move It") i Aesthetic Perfection ("Gods and Gold"). Jest także autorem utworu "Rise or Die" japońskiego zespołu Vamps.

Artysta ma też własny sklep z gadżetami o nazwie RZK Audio.

Richard ma trójkę dzieci: córkę Khirę Li Lindemann (można ją zobaczyć na Live aus Berlin oraz usłyszeć na "Spieluhr"), syna Merlina Esra Besson (niemieckiego modela i aktora) oraz drugą córkę o imieniu Maxime Alaska Bossieux (to jej dedykowane są utwory "Rainbow" i "You Are So Beautiful" na płytach Emigrate). 

Till uważa Richarda za pracoholika, zaś sam Richard mówi o sobie, że musi skomponować przynajmniej jedną piosenkę dziennie. Twierdzi też, że jest tylko wtedy cokolwiek wart, kiedy coś tworzy.

 

                                                                      

 

Oliver "Olli" Riedel

Data urodzenia: 11.04.1971 r. w Schwerinie, Niemcy

Biografia: Najmłodszy z członków Rammstein przyszedł na świat w Schwerinie. Miał dobre relacje z rodzicami, matka - jak sam twierdzi - pomagała mu w szkole, gdyż nie był prymusem. Ma bardzo dobre wspomnienia z dzieciństwa, gdyż jego zdaniem jego rodzice lubili tą samą muzykę co on i byli "niewiele starsi" od niego, w efekcie byli bardziej jak przyjaciele, niż jak rodzina. Był nieśmiałym nastolatkiem - podczas gdy rówieśnicy szaleli na imprezach, on tylko kręcił się po okolicy. Jest jedynakiem.

Od 1990 roku (miał wtedy 18 lat) występował w folkowo-punkowej formacji The Inchabokatables, którą porzucił cztery lata później, kiedy Richard Kruspe zaproponował mu dołączenie do powstającego właśnie Rammstein.

Nieśmiałość i skrytość Olliego sprawiają, że tak naprawdę nie wiadomo o jego życiu zbyt wiele. Według wywiadów z przełomu XX i XXI wieku ma on dwójkę dzieci - w tym jedną córkę o imieniu Emma.

Jego hobby to fotografia oraz sporty takie jak surfing czy jazda na deskorolce.

Przez chwilę zaangażowany był w powstanie projektu Emigrate.

Jak sam przyznaje - nie miałby nic przeciw trasie koncertowej z Limp Bizkit i Korn.

 

                                                                    

 

Christoph "Doom" Schneider

Data urodzenia: 10.05.1966 r. w Berlinie, Niemcy

Biografia: Urodzony w dzielnicy Pankow, w Berlinie Wschodnim. Ma młodszą siostrę, która przez pewien czas projektowała kostiumy sceniczne Rammstein. Jego rodzice - muzycy klasyczni - chcieli, by nauczył się gry na jakimkolwiek instrumencie, dlatego posłali go do szkoły muzycznej. Tam młody Christoph wybrał trąbkę, gdyż była jego zdaniem najłatwiejsza. Zaczął grać w szkolnej orkiestrze, przez co zainteresował się grą na perkusji. Rodzice z kolei nie byli zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ - jak mawia dziś perkusista - pochodzili "z klasycznego świata". Jednak kiedy nastoletni Schneider najpierw sam zbudował własny zestaw perkusyjny z garnków i pokrywek, a później za zaoszczędzone pieniądze kupił prawdziwą perkusję, rodzice w końcu zaakceptowali pasję syna. W wieku 16. lat Christoph kończy szkołę na rzecz pracy w telekomunikacji, a dwa lata później odbywa służbę wojskową - jako jedyny z członków Rammstein.

Niedługo później - w połowie lat 80. Christoph podejmuje dwie próby dostania się na studia muzyczne. Mimo ojca będącego dyrektorem orkiestry Schneiderowi nie udaje się dostać na wymarzoną uczelnię. Powodem był jakoby brak umiejętności gry na innych instrumentach - na przykład na pianinie. Mimo to chłopak samodzielnie doskonali swój warsztat i próbuje swych sił w grze na perkusji w różnych zespołach: Keine Ahnung, Frechheit, Quartered Shadows czy Die Firma. W tym ostatnim osiada na dłużej - w efekcie poznaje Richarda Kruspe i Paula Landersa. Z tym drugim zresztą gra także w kultowej punkowej formacji Feeling B, gdzie z kolei poznaje Christiana "Flake" Lorenza.

W 1994 roku dołączył do Richarda Kruspe i Olivera Riedla, by stworzyć podwaliny pod Rammstein.

Ksywka "Doom" pochodzi od gry o tej samej nazwie. Schneider wybrał ją za namową Paula, ponieważ przy rejestracji członków Rammstein w różnej maści agencji PRowych okazało się, że istnieje sporo osób o tym samym nazwisku. Dziś perkusista twierdzi, że wybrałby sobie inną ksywkę.

Podobnie jak Tilla można go zobaczyć w filmie "Pola X".

Według plotki woli, by mówić do niego po nazwisku, a nie po imieniu.

To on wymyślił główną melodię w kawałku "Pussy" - interesował się swego czasu muzyką elektroniczną z lat 80.

Schneider ma dwójkę dzieci. Podobno od 2014 roku - wzorem Richarda i Paula - posługuje się nazwiskiem swoim i żony (Schneider-Schmid).

Wystąpił jako gość podczas koncertu 40-lecia grupy Karat. Wykonał wraz z nimi utwór "Das blaue Planet".

 

 

                                                                    

 

Till Lindemann

Data urodzenia: 04.01.1963 r. w Lipsku, Niemcy

Biografia: Urodzony w Lipsku syn dziennikarki i pisarki Birgitte oraz autora książek dla dzieci Wernera Lindemanna. Ma młodszą siostrę, Saskię. W wieku 11 lat zaczął uczęszczać do szkoły sportowej. Powodziło mu się na tyle dobrze, że został zakwalifikowany do reprezentacji pływackiej. Dostał się nawet na Olimpiadę w Moskwie w 1980 roku, jednak kontuzja uniemożliwiła mu start. Po latach Till wspomina karierę pływaka jako coś przymusowego: "jako dziecko nie masz głosu sprzeciwu". Po szkole imał się różnych zajęć: od asystenta stolarza do wyplatacza koszyków. Cały czas jednak śpiewa sam dla siebie, co w pewnym momencie przykuwa uwagę Svena Kruspe, który później proponuje mu pozycję wokalisty w nowym zespole. 

Zanim to się jednak dzieje, Till udziela się jako perkusista w First Arsch oraz jako gościnny wokalista w Feeling B. Dopiero po rozpadzie tego drugiego, muzyk dołącza do powstającego Rammstein. W tym czasie też ojciec Tilla umiera na raka - wbrew pogłoskom zarówno matka Tilla jak i on sam cały czas opiekowali się ojcem, zaś plotki o napiętych relacjach między Tillem, a Wernerem są nieprawdziwe. To wydarzenie stało się inspiracją dla utworów "Heirate Mich" oraz "Home Sweet Home".

Poza pisaniem tekstów i śpiewem dla Rammstein, Till pisze też wiersze - jak dotąd ukazały się tomiki "Messer" (2002) i "In Stillen Nächten" (2013). Jest także autorem tekstów dwóch utworów dla artystów: Sibylle Berg ("Das Unerfreuliche zuerst") i Rolanda Kaisera ("Ich weiß alles"). 

Wystąpił jako gościnny wokalista w utworach Puhdys ("Wut Will Nicht Sterben"), Hanzel und Gretyl ("Intermission") i Apocalyptica ("Helden").

Tilla można zobaczyć w epizodycznych rolach w filmach "Pola X", "Amundsen der Pinguin" i "Vinzent". Według plotki wystąpił też z małą rolą w "Transformers 2", ale został wycięty. Zagrał też jedną z głównych ról w teledysku "Du Nich" zespołu Knorkator oraz gościnną rolę w teledysku "Coming Home" szwedzkiej formacji Pain.

W 2013 Till zdecydował się na projekt poboczny o nazwie Lindemann. Tam, wraz z Peterem Tägtgrenem z Pain i Hypocrisy tworzy utwory głównie w języku angielskim. Projekt ujrzał światło dzienne w 2015 roku.

W 2016 roku artysta rozpoczął działalność pod szyldem Dr. Dick - wykonuje tam erotyczne rzeźby.

Till ma co najmniej czwórkę dzieci: córkę Nele (pomysłodawczyni spektaklu "Hansel und Gretel", do którego muzykę skomponował projekt Lindemann, prywatnie jest przyrodnią siostrą Khiry Li oraz matką wnuka Tilla - Fritza), córkę Marie-Luise, córkę Tildę i syna o nieznanym szerzej nazwisku.

Sam o sobie mówi, że jako, że ojcem został relatywnie wcześnie (w wieku 22 lat), to na starość ma ochotę "zaszaleć". Twierdzi też, że czasem ma wrażenie, że istnieją dwaj Tille: jeden oddany rodzinie, a drugi mający ochotę pójść w miasto.

W 1998 roku razem z Flake został aresztowany za wykonanie "Bück Dich" na scenie w Worcester w Stanach.

W przeciwieństwie do Flake, to Tillowi przypada sceniczna rola "kata" - przypieka ludzi w "Benzin" i "Mein Teil", tudzież strzela w "Du Hast". Jego ruch sceniczny, czyli uderzanie pięścią o kolano (tzw. Till's Hammer - Młot Tilla) pochodzi od kontuzji kolana. Tillowi podczas występu parę razy podobno przemieściła się rzepka, więc uderzał w nią pięścią, by wróciła na miejsce. Ostatecznie kontuzja została zażegnana, ale ruch sceniczny się przyjął.

 

                                                                     

 

Paul Landers (Heiko Paul Hiersche)

Data urodzenia: 09.12.1964 r. w Berlinie, Niemcy

Biografia: Naprawdę nazywa się Heiko Hiersche. Jego rodzice byli nauczycielami: matka urodziła się w Polsce, a ojciec na terenie byłej Czechosłowacji. On sam przyszedł na świat we wschodnim Berlinie, jednak jako dziecko mieszkał przez jakiś czas w Moskwie - stąd też znajomość języka rosyjskiego (aczkolwiek tylko w mowie). Był wcześniakiem, przez co nigdy nie był zbyt wysoki. Dokuczano mu przez to w szkole, jednak to uczyniło go później silnym.

W 1983 roku założył wraz z Flake i Aljoschą Rompe punkową kapelę Feeling B, zaś trzy lata później wraz z Tillem i Richardem Kruspe zespół First Arsch. Lista zespołów, w których udzielał się Paul jest dosyć długa, wymienić jednak należy tutaj Die Firma i Magdalene Keibel Combo gdyż to tam pojawiali się inni członkowie późniejszego Rammstein. Poza gitarą próbował też swych sił na perkusji.

W 1984 roku Heiko wziął ślub z Nikki Landers i zmienił zarówno swoje imię, jak i nazwisko. Podobno zaczął wtedy używać swojego drugiego imienia zamiast pierwszego, zaś nazwisko wziął od żony - tak samo jak swego czasu Richard. Z żoną rozwiódł się trzy lata później.

W 1994 roku zdecydował się wraz z Flake opuścić kultowe wtedy Feeling B na rzecz Rammstein - podobno ku olbrzymiej dezaprobacie Aljoschy Rompe.

Według jednej z pogłosek Paul również miał mieć swój projekt poboczny w 2004 roku. Miał się nazywać DKMC.

Ma dwójkę dzieci: córkę oraz syna Emila Reinke (aktor i muzyk - członek duetu Two Colors).

Obdarzony dużym poczuciem humoru, w wywiadach często żartuje, a czasem wręcz trolluje. Podobnie jak Olli - lubi fotografię i sporty, daje się też poznać jako dokumentalista zespołu - to on jest autorem "Making of Reise Reise" oraz "Making of LIFAD".

Można go zobaczyć w polskim filmie dokumentalnym "Jarocin. Po co wolność" - w jednej z wersji tego dokumentu wspomina występ Feeling B w Polsce i kwituje to słowami "Bardzo mili ludzie". Paul wydaje się zresztą mieć sentyment do Polski - przynajmniej tej ze swojej młodości. Poza powyższym zna kilka słów w naszym języku - na przykład "kapitański" lub "świetnie". Jeśli wierzyć w jego wypowiedź dla "Teraz Rock" z lipca 2017 roku - pierwszego jointa wypalił właśnie u nas.

 

                                                                   

 

Christian "Flake" Lorenz

Data urodzenia: 16.11.1966 r. w Berlinie, Niemcy

Biografia: Christian przyszedł na świat w Prenzlauer Berg - dziś jest to dzielnica Pankow w Berlinie. Mieszka tam zresztą cały czas. Jeszcze jako mały chłopiec uzależnił się od rock'n'rolla, często też przerywał lekcje gry, by posłuchać płyt jazzowych, które zbierał jego ojciec. Mimo powyższych zainteresowań, to jeśli o grę na instrumencie chodzi, to  wybrał pianino - zainspirował się w tym aspekcie swoim przyjacielem, który gry na klawiszach uczył się od 3 roku życia. Na 15 urodziny rodzice Christiana kupili mu pianino. Wybór instrumentu zaprocentował - Flake ma podobno dzięki temu wyższe wykształcenie muzyczne. W wieku 16 lat (1983 roku) wraz z Paulem Landersem i Aljoschą założył Feeling B, w którym udzielał się na klawiszach aż do zakończenia jego działalności w 1994 roku. Przez te dziewięć lat Christian grał w różnych zespołach: między innymi Die Anderen, Herbst in Flake, Stoffwechsel czy Magdalene Keibel Combo. Do Rammstein dołączył jako ostatni i postawił wymóg: mają śpiewać w języku niemieckim.

Podczas występów na scenie Flake najczęściej przypada rola "ofiary" - to on jest "gotowany" podczas "Mein Teil", "torturowany" podczas "Ich Tu Dir Weh", tudzież to z nim Till symuluje seks podczas "Bück Dich". Za ten ostatni numer oboje zostali aresztowani po koncercie w Worcester (Massachusets, USA) we wrześniu 1998 roku.

W 2005 roku poważnie zachorował na świnkę, przez co mocno ograniczono promocję albumu "Rosenrot" - na przykład zrezygnowano z dedykowanej mu trasy koncertowej.

Jego pseudonim sceniczny "Flake" ma dwa źródła: pochodzi jakoby od wioski zamieszkiwanej przez głównych bohaterów kreskówki "Vicky the Viking" lub też został nadany przez jednego ze szkolnych łobuzów młodemu Christianowi, ponieważ ten bardzo się jąkał. Po latach Christian przyznaje, że nie miał pojęcia, że "Flake" miało być obelgą - jemu to słowo się spodobało.

Na płytach jego nazwisko często opisane jest jako "Doktor Christian Lorenz" - odnosi się to do marzenia Christiana, by zostać lekarzem. Niestety kariera muzyczna w Rammstein przekreśliła taką możliwość, zatem na otarcie łez klawiszowcowi został drugi pseudonim.

Życie rodzinne Flake trzyma w tajemnicy. Z dosyć lakonicznych wypowiedzi i relacji medialnych wiadomo jednak, że ma kilkoro dzieci (podobno aż pięcioro: dwóch synów i trzy córki). Od 2008 roku jest mężem berlińskiej artystki, Jenny Rosemeyer. Jedna z jego córek udziela się również w swoim zespole muzycznym.

Podobnie jak Paul, Christian również obdarzony jest olbrzymim poczuciem humoru. Z nostalgią również wspomina czasy NRD i swojej młodości. Ma też sentyment do Polski - przynajmniej tej z okresu PRLu. Krytycznie natomiast wypowiada się o Stanach Zjednoczonych.

Podobnie jak Richard i Till, Flake również posiada szereg zajęć "po godzinach". Jest malarzem-samoukiem, udziela się jako prezenter w RadioEins, okazyjnie też jako DJ w berlińskich klubach. Stara się też zmonetyzować swoje wspomnienia - w 2011 roku powstał o nim film biograficzny "Flake. Mein Leben", zaś w latach późniejszych klawiszowiec napisał dwie książki: "Tastenficker" (2015) i "Heute hat die Welt Geburtstag" (2017).

Lubi konie - stara się ratować je z rzeźni. Swego czasu też prowadził wraz z kolegą wypożyczalnię oldtimerów w Berlinie.

Wkrótce
Coming Soon
62 dni!
Newsy
Skocz Do
Co sądzisz o nowej płycie Rammstein? (max 3 odpowiedzi)
Musisz być zalogowany aby zagłosować.
Skomentuj na forum
Archiwum sond
Galeria